Razem, czy pojedynczo?

  1. Mysie samiczki są zwierzętami stadnymi, powinny być więc trzymane minumum we 2. Po odpowiednym łączeniu większość samiczek dogaduje się ze sobą bez problemu, nawet jeśli pochodzą z różnych miejsc i są w różnym wieku.
  2. Mysie samce z natury są samotnikami i tak też polecamy je trzymać.
    Dobrze czują się mieszkając pojedynczo, jeśli chce im się zapewnić towarzystwo warto pamiętać, że najlepiej dogadują się gdy mieszkają razem od małego. Możliwe jest ich łączenie w późniejszym wieku, ale nie ze wszystkimi samcami będzie to łatwe.

 

Długość życia:

  1. Myszy żyją około 2 lata. Mimo selektywnej hodowli u myszy rasowych nadal zdarzają się nowotwory - samiczki są na nie narażone bardziej, co przekłada się na statystycznie dłuższe życie samców.

Choroby: 

  1. Jak wszystkim zwierzętom, myszom zdarza się rozchorować. Dość częstym problemem są pasożyty przyniesione w trocinach lub sianie - warto zaopatrzać się w trociny z pewnego źródła, a zamiast siana do budowy gniazda udostępniać podopiecznym inne materiały.
  2. Klatka powinna stać w miejscu osłoniętym od przeciągów, na które myszy są bardzo wrażliwe. Widoczne problemy pojawiają się zwykle po 3-5 tygodniach od czynnika wywołującego chorobę. Oprócz przeciągów przeziębieniom sprzyjają:
    • podróże,
    • zmiany miejsca zamieszkania,
    • łączenia myszy z różnych źródeł.
  3. W przypadku spodziewanych wydarzeń wymienionych powyżej dobrze jest profilaktycznie suplementować podopiecznym witaminę C (np. Vibovit)
    i / lub Beta-Glukan.

 Klatka:

  1. Najważniejsze dla myszy są wymiary powierzchni podłoża.
  2. Dla 1 samca klatka powinna mieć min. 40 x 30 cm (dł. x szer.), oczywiście im większa tym lepsza!
  3. Dla 2 samiczek dobre byłyby wymiary od 50 x 30 cm (dł. x szer.) w górę.
  4. Klatki ze szczebelkami pozwalają obserwować wspinaczkę podopiecznych, ALE należy wziąć pod uwagę, że myszy lubią rozkopywać ściółkę i zbyt niska kuweta będzie skutkowała trocinami rozsypanymi dookoła klatki. Warto zastanowić się nad klatka typu Duna / Alex, terrarium lub przerobieniem na klatkę pojemnika typu Samla.
  5. Myszy są w stanie bez problemu wyskoczyć na wysokość 30 cm, stąd przy użyciu terrarium / Samli w większości przypadków konieczna będzie pokrywa.

  

Co do klatki?

  1. Trociny - najwygodniejsze dla myszy podłoże, zapewniają im dużo zabawy przy przekopywaniu (a uwielbiają to robić), są niedrogie i miękkie (nie ranią łapek); w hodowli używane są trociny Tierwohl Classic, jeśli pojawiają się jakiekolwiek inne są odpowiednio przygotowywane (prażone krótko w piekarniku w celu uniknięcia inwazji wszołów).
  2. Karma - przeznaczona dla myszy, lub własna mieszanka;
    powinna zawierać 16-18% białka w przypadku rosnących myszy i 10-15% w przypadku dorosłych (wg Blackthorn Stud). Z reguły jeśli myszy mają sierść mało błyszczącą i "suchą", należy zwiększyć procent białka w diecie (dodać np. słonecznika lub niebarwionej psiej karmy). Jeśli ich sierść jest zbyt tłusta, białka jest zbyt dużo.
    W hodowli stosowana jest mieszanka ze składników kupowanych na rynku: pszenicy, żyta, płatków owsianych, płatków jęczmienia, słonecznika, karmy dla ptaków (bez kukurydzy). Oprócz tego podawana jest niebarwiona psia karma (do 20% białka), od czasu do czasu chleb pszenno-żytni na zakwasie własnej roboty, gałązki z jabłoni, owoce i warzywa (np. jabłka, marchewki, ogórki).
  3. Kołowrotek - nie jest obowiązkowy, ale sprawia zwierzakom dużo radości, wymagane jest minimum 17 cm średnicy (myszy z hodowli są większe i mają znacznie dłuższe ogony od sklepowych).
  4. Gniazdo - myszy czują się lepiej jeśli mogą się schować, w tym celu dobrze jest im zapewnić schronienie i materiał do budowy gniazda, taki jak: ręczniki papierowe, chusteczki, papier toaletowy.